Q:

A farm stand wants to sell fruit to local grocery stores in packages with baskets of strawberries, worth $7 apiece, and baskets of raspberries, worth $11 apiece. The owner wants each package to include 30 baskets total, and he wants to sell each package for $246. How many baskets of strawberries and how many baskets of raspberries should he put in each package ?

Accepted Solution

A:
Answer:number of baskets of strawberries in each package = 21number of baskets of raspberries in each package = 9Step-by-step explanation:Let x = number of baskets of strawberries in each package.Let y = number of baskets of raspberries in each package.Baskets of strawberries worth $7 apiece, and baskets of raspberries, worth $11 apiece. The cost of the each package is $246. This means7x + 11y = 246 - - - - - - - - -1The owner wants each package to include 30 baskets total. This meansx + y = 30Put x = 30 - y in equation 17(30-y) + 11y = 246210 - 7y + 11y = 246-7y + 11y = 246 - 2104y = 36y = 36/4 = 9x = 30-y = 30-9= 21